Mestarisuosikki jälleen talousongelmissa? Valioliiga tiputti tylyn tiedotteen

Valioliiga on tiedottanut syyttävänsä sarjan kestomenestyjiin kuuluvaa Manchester Citya yli sadasta eri sääntörikkomuksesta. Seuraa uhkaavat todella merkittävät sanktiot.

Manchester Cityn ongelmat talousasioiden hoidossa ovat jälleen tapetilla. Valioliiga tiedotti maanantaina tutkineensa yli neljä vuotta seuran taloudenpitoa ja tutkimuksissa havaittiin vuodesta 2009 lähtien yli sata sääntörikkomusta.

Lähtökohtaisesti erilaiset rikkomukset koostuvat viidestä päärikkeesta, joita City on tehnyt useampia kertoja. Näiden rikkeiden listalla ovat muun muassa Euroopan jalkapalloliitto UEFA:n talouden reilun pelin säännöt, joista seura on ollut ongelmissa aiemminkin. Näiden lisäksi seuran katsotaan syyllistyneen myös Valioliigan sisäisten taloussääntöjen rikkomiseen kahdella kaudella.

Seuran taloustietojen raportoinnissa Valioliigalle on ollut puutteita vuodesta 2018 lähtien aina tähän kauteen asti. Seura ei myöskään ole avannut talouttaan tarpeeksi tutkijoille tutkinta-aikana.

Asiasta kertoivat useat Valioliigaa läheltä seuraavat toimittajat sekä Valioliiga itse sivuillaan. ESPN:n toimittaja Mark Ogden kertoi Twitterissä, että sanktiot voivat olla oikeastaan mitä tahansa sakoista aina sarjasta sulkemiseen saakka.

Artikkeli Mestarisuosikki jälleen talousongelmissa? Valioliiga tiputti tylyn tiedotteen julkaistiin ensimmäisen kerran sivustolla Futisfani.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *